Erişilebilirlik Bağlantıları

The Crowd

7dk Short, Animation 2023

Gösterim Tarihi:

4 Nisan Perşembe 11:00

TR

“The Crowd” İlhan Mimaroğlu ve Freddie Hubbard’ın 1971 tarihli “Sing Me a Song of Songmy, a Fantasy for Electromagnetic Tape” albümde yer alan The Crowd isimli kompozisyonun çağrıştırdıklarından ortaya çıkan bir animasyon film ve ona eşlik eden desenlerden oluşuyor. Sanatçı, çağrışımlarını gerçeküstü bir oyuna çeviriyor ve izleyiciyi bu oyuna katılmaya davet ediyor.

Avangart müzisyen İlhan Mimaroğlu’nun bestelerinin derlendiği ve kendisine trompetçi Hubbard’ın eşlik ettiği albüm, koro, yaylılar, jazz müziğin tüm ‘tanıdığımız’ sesleri ve musique concrète’in ‘tanımadığımız’ ya da deneysel seslerini bir araya getirmesiyle biliniyor. The Crowd, aynı zamanda Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan şiirler başta olmak üzere, kimi şiir ve metin alıntıları da içeriyor; sözcüklere kulak verildiğinde savaş karşıtı mesajların melodiye karıştığı fark ediliyor.

EN

The animated film “The Crowd” is evoked by the composition The Crowd from the 1971 album “Sing Me a Song of Songmy, a Fantasy for Electromagnetic Tape” by İlhan Mimaroglu and Freddie Hubbard. Pelin Kirca turns the associations she had into a surreal game and invites the audience to participate.

Composed by avant-garde musician İlhan Mimaroglu and accompanied by trumpeter Hubbard, the album is known for bringing together choir, strings, and all the ‘familiar’ sounds of jazz music as well as the ‘unfamiliar’ or rather experimental sounds of musique concrète. The Crowd also contains some text excerpts and poems, especially by Fazıl Hüsnü Daglarca; when we listen to the words, it is quite possible to perceive the existence of anti-war messages mixed into the melody.

İletişim

hello@pelinkirca.com

Director

Pelin Kırca

Ülke

Turkey